T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü Simav Doç. Dr. İsmail Karakuyu Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

14 Kasım Dünya Diyabet Günü

Güncelleme Tarihi: 11/11/2021

DÜNYA DİYABET GÜNÜ

 

Diyabet, pankreasın yeterli insülin üretememesi veya vücudun ürettiği insülini etkili bir şekilde kullanamaması sonucu oluşan ömür boyu devam eden kronik bir hastalıktır.

Tip 1 diyabet sıklıkla çocukluk ve gençlik yaşlarında ortaya çıkar. Bu hastalarda günlük enjeksiyonlarla insülin eksikliğinin telafi edilmesi gereklidir. Tip 1 diyabet insülinin keşfinden önce ölümcül bir hastalık iken insülinin tedavide kullanılması ile birlikte kronik hastalıklar arasına girmiştir.

Tip 2 diyabet ise insüline bağımlı olmayan erişkin diyabeti olarak adlandırılır.

Diyabet, ülkemizde görülme sıklığı giderek artan, ciddi organ kayıplarına yol açan ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyebilen kronik bir hastalıktır. Türkiye, Avrupa da diyabet sıklığının en yüksek olduğu ve en fazla diyabetli hastanın yaşadığı üçüncü ülkedir. Günümüzde modern hayat olarak görülen kentsel yaşam tarzında, daha az enerji harcayarak daha fazla yiyecek tüketilmektedir Bunun sonucu olarak şişmanlık artmakta, erişkinlerde görülen ve ana sebebi insülin direnci olan Tip 2 diyabet sıklığı tüm dünyada ve ülkemizde artmaktadır. Diyabetli bireylerin yaşam kalitelerinin arttırılması, beslenme, egzersiz, tıbbi tedavi ve eğitimden oluşan dört temel faktörde mümkün olmaktadır.                                                                                                                                                                                            

 Diyabet hastalığını önlemek, onu kontrol altına almanın ilk adımıdır. Ülkemizde önemli oranda hastalık yükü oluşturan bulaşıcı olmayan hastalıklar arasında diyabet ve komplikasyonları önemli bir yer tutmakta olup; müdahale edilmezse değişen yaşam tarzları sebebiyle bu yükün yakın gelecekte hızla artması beklenmektedir.

1921 yılında insülini keşfedip diyabet (şeker) hastalığının tedavisini mümkün kılan Fredrick Bantig’in doğum yıl dönümü anısına her yıl 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olarak kutlanmakta ve çeşitli etkinlikler yapılmaktadır

SPOR YAPALIM,SAĞLIKLI BESLENELİM,DİYABETTEN KORUNALIM.

 

diyabetalttaraf.jpg